Trychologia


Co to takiego trychologia?


Trychologia jest stosunkowo młodą dziedziną medyczną. Pierwsze wzmianki na jej temat zanotowano zaledwie ok. 100 lat temu. Po II Wojnie Światowej nastąpił gwałtowny rozwój technologii kosmetycznej, na rynku pojawiło się dużo środków kosmetycznych do pielęgnacji włosów, opartych jeszcze wtedy na mocnych detergentach. Skutkiem tego był wzrost zainteresowania wypadaniem włosów, a co za tym idzie trychologią.

 

Trychologia jest to dział nauk medycznych, zajmujący się analizą, diagnozą oraz leczeniem skóry głowy i włosów. Dział trychologii dzieli się na medyczny i kosmetyczny. Oba te kierunki mają wspólny cel, którym jest propagowanie profilaktyki zachowawczej, zdiagnozowanie przyczyn  zaistniałych problemów i dobranie odpowiedniej kuracji pielęgnacyjno-leczniczej.

 

Trychologia medyczna -  zajmuje się kompleksową analizą, diagnozą i leczeniem skóry głowy i włosów przy użyciu  środków farmaceutycznych (medykamentów) i jest ściśle powiązana  z endokrynologią i dermatologią.

Trychologia kosmetyczna – zajmuje się analizą, diagnozą i poprawą stanu skóry głowy i włosów przy użyciu środków kosmetycznych (tzw. kosmetyki trychologiczne), zabiegów kosmetycznych, a także masaży.